KİTAP YAYIMLATMAK İÇİN

Bir kitap mı yazdınız?

Kaleminize güveniyor ve yayınevimizde yayımlatmak mı istiyorsunuz?

Kitabınızı usyayinlari@gmail.com adresine word formatında gönderin.

Editörlerimizin kitabınıza dair yorumunu, maliyet bilgisi ile birlikte, en kısa zamanda öğrenebilirsiniz.

 

Dikkat!

Kendinizi tanıtan kısa bir yazı ile birlikte, kitabınız hakkında fikir verecek bir sayfalık özet göndermeniz, editörlerimizin işini kolaylaştırarak, daha çabuk yanıt almanızı sağlayacaktır.

Kitabınız Nasıl İncelenir?

Kitabınız, konuyla ilgili editörlerimiz birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirilir ve görüşleri, yayın kurulunun haftalık toplantısında sunulur. Yayın yönetmeni, satış yönetim ekibi ve editörlerimizin katılımıyla kitabın yayımlanıp yayımlanmayacağına dair karar verilir.

Editörlerimiz, bize ulaştırdığınız metni inceledikten sonra bunu rapor haline getirirler. Yayın Kurulu toplantısından önce birbirleriyle paylaşırlar. Bu şekilde metin dosyasının olumlu ve olumsuz yönlerini tespit edilir. Kurul'da editörlerimiz, somut örneklerle, "kitap neden yayınlanmalı veya neden yayınlanmamalı?"sorularını yanıtlarlar. Siz, kitabın yazarı olarak, editörünüzü ne kadar iyi bilgilendirirseniz, metin dosyanız hakkında o kadar iyi bir savunma yapmasını sağlamış olursunuz. Editörünüzün yanıtlamak zorunda olduğu başlıklar şunlardır:

 

- Yazarın konuyla ilgi derecesi (uzman mı amatör mü, meraklı mı tecrübeli mi, araştırmacı mı tez yazıcı mı, edebi bilgisinin düzeyi).

- Yazarın, konuyla ilgi derecesi (uzman-tecrübeli-araştırmacı-tez yazıcı-ilgili-amatör meraklı-edebî ilgi)

- Yazarın kaynak kullanmaktaki titizliği.

- Konunun işlenişindeki ustalık.

- Konunun tatmin edici düzeyde işlenip işlenmediği

- Benzer konularda daha önce çıkmış kitaplardan farkı, yeniliği, kıymeti.

- Yazarın konuya hakimiyeti.

- Kitabın ana fikrinin gücü, objektifliği, orijinalliği.

- Kitabın hangi kitleye hitap ettiği (genel, erkek, kadın, çalışan kadın, ev hanımı, çocuk, gelir grubu, öğrenci (üniversite, ortaöğretim, ilköğretim).

- Kitabın toplumdan göreceği ilginin - ilgisizliğin olası nedenleri.

- Okurun kitaba vereceği olumlu ve olumsuz tepkiler.

- Yazarın (varsa) önceki kitaplarının olumlu, olumsuz yanları.

- Kitabın hangi mevsim yayınlanması gerektiği.

- Kitabın yayın dünyasına katacağı bir değer var mı?

- Kitabın yayınevi markasına katacağı bir değer var mı

 

Başlıktan dolayı elenme olur mu? ?

Endişe etmeyin, hiçbir kitap yalnızca başlık sebebiyle reddedilmez. Ayrıca bizim yayınlamaya uygun görmediğimiz bir dosya kıymetsizdir, yayınlanmamalıdır diye bir durum da söz konusu değildir. Yayınevleri çok farklı sebeplerle bir dosyayı yayınlamama kararı alabilirler.

Mesela, kitabınızın konusu ilginç ve iyi işlenmiş olabilir, dili de güzeldir. Kaynak kullanımınız takdir edilecek seviyededir. Peki, daha önce aynı konuda çıkmış ve yine iyi yazılmış başka bir kitap daha varsa? Böyle bir durumda editörünüz devreye girer; Yayın Kurulu'na raporunu sunmadan önce sizinle görüşür. Şunu söyleyebilir: “Kitabınız, filanca kitapla aynı konuları işliyor. Her iki kitapta da eksik olan, bizim ilginç olacağını düşündüğümüz iki, üç başlık var. Bu konuları/olayları/tezleri araştırıp kitabınıza koyarsanız, dosyanızı savunabilirim.”

 

Karar süreci

Kitabınız, konuyla ilgili editörlerimiz tarafından, birbirlerinden bağımsız olarak değerlendirilir ve görüşleri yayın kurulunun haftalık toplantısında sunulur. Yayın yönetmeni, satış yönetim ekibi ve editörlerimizin katılımıyla, kitabın yayımlanıp yayımlanmayacağına karar verilir.

 

Yayınevi olarak tavsiyemiz Kitabınızın yayınlanmasında editörünüzün çok önemli bir görev yüklendiğini unutmayın ve metin dosyanız hakkında onu çok iyi bilgilendirin; zira yayınevimizde ancak editörlerimizin onayından geçen metin dosyaları yayınlanır.

Şimdiden hayırlı olsun.

E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?