G-DP8ZBLG6ZJ
  • Stratejik İletişim - Bilgi Odaklı İletişim Savunma Konsepti / Taner Taşkıran
Stratejik İletişim - Bilgi Odaklı İletişim Savunma Konsepti / Taner Taşkıran
Ürün Kodu : US-029       Yorumlar (0)      Yorum Ekle
Marka :  US Yayınları
28.00 TL   19.60 TL   Kdv Dahil
Gelince Haber Ver

STRATEJİK İLETİŞİM - BİLGİ ODAKLI İLETİŞİM SAVUNMA KONSEPTİ / TANER TAŞKIRAN


Bilgi odaklı İletişim savunma konseptinin mantığı geleneksel silahları, tankı, topu, tüfeği aradan çıkarıp bunların yerine iletişim araçlarını (medya, sosyal medya, internet, sinema, sanat vs.) koyarak askeri amaçları gerçekleştirmek üzerinedir. Soyut güç olan iletişimi silah olarak kullanıp ateşli silahlarla elde edilen sonucun aynısını elde etmek mümkündür.

Basitçe söylemek gerekirse, iletişim saldırılarında bir düşman ülke iradesini hedeflemek için bilgi operasyonları kullanılır. “Örneğin, lider ve meşruiyetini sorgulayarak, bilgi faaliyetleriyle liderleri destekçilerinden ayırarak, siyasi ve askeri güç tabanı zayıflatılır, böylece düşman ülkenin operasyon yapma kabiliyeti ve istekleri sekteye uğratılır.” Düşmanın savaşma azmi, direnci, istikrarı bu yöntemle kırılır. Hedeflenen ülke böylece dış müdahaleye açık hale getirilir.

Yakın gelecekte iletişim savunma konseptini hayata geçirememiş ülkelerdeki iktidarlar dış müdahaleler sonucu iletişim operasyonlarıyla belirlenebilecek, halkın iradesi ve bağımsız düşünme yetenekleri dışarıdan müdahaleyle manipüle edilebilecektir. Demokrasimizi ve halkımızı korumak milletimizin bağımsız iradesinin doğrudan devletimiz üzerinde devamını sağlamak İçin bilgi odaklı iletişim savunma konseptine göre hareket etmeye ihtiyacımız bulunmaktadır.

Bu kitapta İngiltere ve Rusya özelinde bilgi odaklı İletişimin nasıl silah olarak kullanabildiğine yönelik yapılanmalar incelenmiş, Türkiye’nin bu yeni durum karşısında nasıl bir yol ve yöntem izlemesi gerektiğine dair görüşler ileri sürülmüştür. Şüphe yok ki Türkiye’de iletişimin yeniden yapılandırılmasının şart olduğu, ortaya çıkan bu yeni durum ve tehditler karşısında eski iletişim modellerine göre inşaa edilen kurumsal yapıların bir işe yaramayacağı, Türkiye’nin kendini savunma hakkını kullanması gerektiği ileri sürülmüştür.
Yayın Tarihi: 2020
ISBN: 978-625-44436-9-5
Baskı Sayısı: 1
Sayfa Sayısı: 138
Cilt Tipi: Karton Kapak
Kağıt Cinsi: Kitap Kağıdı
Ebat: 13,5x19,5 cm

Toplam 0 yorum yapıldı


Yorum yaptığınız teşekkür ederiz. Yorumunuz icelendikten sonra yayınlanacaktır.
Sizde yorum yapın
Doğrulama Kodu
BENZER ÜRÜNLER
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.